View Single Post
Old 01-09-2013, 05:43 AM   #3
multicultcurly
 
multicultcurly's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,898
Default

It's not quite the same thing but when I worked at a beading store about a decade ago, the people who made jewelry calculated $5 for every hour of labor and doubled the cost of materials when pricing. They also factored in the price of comparable items and the difficulty of making the piece into the final price.
__________________
3b/c, medium-coarse, low porosity, high density
HG: Jessicurl Too Shea and Kinky Curly Curling Custard
Shampoo: nonsulfate shampoo and Suave Naturals sulfate shampoo when needed
multicultcurly is offline   Reply With Quote