I cannot afford to get in shape!

Like Tree6Likes
  • 1 Post By klloydmajestic
  • 2 Post By Blueblood
  • 1 Post By klloydmajestic
  • 2 Post By aspen

I want to get in shape I can save up to get the dvds equipment. The problem is the cost of supplement and my diet is the MAIN problem! Whenever I start to exercise my metabolism speeds up wayyyyyyyy too much and if I dont keep increasing my calories and protein I SEE NO RESULTS. I dont want to spend $600 or $1000 on groceries!
If you don't know how to cook, then learn. You can make brown rice on the stove, buy canned beans or make beans on the stove. You can buy frozen produce or fresh produce for stir frys or salads. You can make many dishes with canned tomato puree. Buy whole wheat noodles or whole wheat tortilla. There is no reason you need to spend $600 on groceries per month for one person. I have a very high metabolism and easily eat 2000 - 2500 calories a day when I work out. I have never spent over $200 a month for groceries just for me.

Sent from my SPH-L710 using CurlTalk App
3b/c, medium-coarse, low porosity, high density
HG: Jessicurl Too Shea and Kinky Curly Curling Custard
Shampoo: nonsulfate shampoo and Suave Naturals sulfate shampoo when needed
Another thing you might consider is visiting your local farmers market. Produce is usually much cheaper there than at grocery stores. You mentioned supplements? I'm not sure what you are using but that's another way to cut cost... Cut the supplements! I understand the pull of them because a lot of my friends are "independent" marketers of the various supplements out there that are sold in that manner. But really, you don't need them to get in shape. Good luck and don't give up! It's worth it!
CurlieCoo likes this.
3b, CG method, and henna to cover the greys.
growing out. . . again!
Fotki album password: natcurly
Beans and pulses aren't expensive especially dried.

They also have the advantage of filling you up and containing protein. You can mix them with meats in stews, make soups or put them in salads.

Some are easier to cook from dried such as lentils than others such as kidney beans. The ones that are hard to cook from dried just buy canned.

I suggest you Google how you cook different kind of pulses and beans, and also recipes for all types of beans and lentils. Once you have a few ideas then go and buy some and try them out.

You will probably need to buy some herbs and spices as well but to be honest if you cook anyway you will have them in your cupboards.

BTW eggs and nuts aren't expensive either and both are a good source of micronutrients. Though don't go mad eating nuts as they are high in fat.

Last edited by Blueblood; 04-28-2014 at 06:05 AM.
Beans and pulses aren't expensive especially dried.

They also have the advantage of filling you up and containing protein. You can mix them with meats in stews, make soups or put them in salads.

Some are easier to cook from dried such as lentils than others such as kidney beans. The ones that are hard to cook from dried just buy canned.

I suggest you Google how you cook different kind of pulses and beans, and also recipes for all types of beans and lentils. Once you have a few ideas then go and buy some and try them out.

You will probably need to buy some herbs and spices as well but to be honest if you cook anyway you will have them in your cupboards.

BTW eggs and nuts aren't expensive either and both are a good source of micronutrients. Though don't go mad eating nuts as they are high in fat.
Originally Posted by Blueblood
Yes! I'm a vegetarian and eat beans frequently for the protein and micronutrients. Almost everyone on my Dad's side of the family have hypertension so I keep an eye on my sodium intake. Dry beans are cheaper, and also lower in sodium, so that's another plus!
Morgan_Adcock likes this.
3b, CG method, and henna to cover the greys.
growing out. . . again!
Fotki album password: natcurly
It doesn't need to be expensive. Be creative and use things freely available to you. Also, as Klloydmajestic has already mentioned, 'you don't need the supplements'. Well balanced meals will provide the nutrients and energy you need for a healthier you. So your meal in conjunction with regular exercise should give you some results provided that you are eating a deficit. That is you are burning more calories than you are consuming. I think that naturally when you become active you eat more but keep in mind to eat burn more than you are eating. Some people also find that it helps to eat a lot of smaller meals throughout the course of the day - say 6 or so.

*I am no expert in nutrition/diet or exercise. I am, however, interested in most things fitness.
Look up Happy Herbivore plans. She gives you what it will approximately cost. You might have to supplement with lean meats if you are not a herbie but still, good recipes, meat easily added and very economical and super healthy.
PS the best way to eat healthy economically is to plan plan plan.
Eating healthy doesn't have to be expensive. I live in one of the most expensive cities in the entire world and still manage to feed both myself and my partner on our minimum wages.

The first thing you need to know is that weight loss is as simple as calories in vs. calories out, all the stuff about metabolism and genetics matters very little in comparison to that. Maybe 20% at the most.

For exercise you don't need to buy DVDs, there are plenty of free workout routines on youtube and all over the internet. The Couch to 5K plan is an easy and free program as well.

The most important thing you should do is calculate your BMR to find out how many calories you should be eating, and how many you will need to restrict in order to lose weight. Most calculators will even have an activity level you select so if you work out, simply hit 'active' or 'lightly active' and it will take what you burn off into account.

Seasonal fruit and veggies are cheap, and eggs are a great source of protein and also cheap. The biggest mistake most people make when trying to eat healthy is over complicating things. Start simple and then build up to 'fancy' recipes.

Here is an example of what I eat in a day:

Breakfast: A handful of large strawberries, half an apple, a small mandarin orange and a bowl of greek yogurt with granola and honey.

Lunch: Chicken and veggie stirfry, no rice or noodles needed!

Dinner: Frozen salmon baked with half a sweet potato over some raw greens with a little raspberry balsamic vinegar.

Funnily enough, junk food actually is MORE expensive than 'healthful' foods in terms if you sit down and do the math. For the same price as one large McDonalds meal you could buy rice and beans to last a week.

My experience comes from learning to be a personal trainer, as well as losing 60lbs and keeping it off myself as well as helping my partner lose 50lbs

P.S I spend about $120 buying groceries for my partner and I for two weeks. We ALWAYS have food leftover and eat very healthily and happily.
klloydmajestic and CurlieCoo like this.
3A-3B / Medium / High Density / Low Porosity
Modified CG
Low poo: Creme of Nature Argan Oil Moisture & Shine
Conditioner: Curls Unleashed NB
Leave in: Creme of Natura Argan Oil Strengthen & Shine
Styling Product: Curl Keeper/ Curly Solutions gel
I want to get in shape I can save up to get the dvds equipment. The problem is the cost of supplement and my diet is the MAIN problem! Whenever I start to exercise my metabolism speeds up wayyyyyyyy too much and if I dont keep increasing my calories and protein I SEE NO RESULTS. I dont want to spend $600 or $1000 on groceries!
Originally Posted by dolares
Hi,

Maybe if you can let us know what your specific goals are (beyond just getting in shape) as well as more about your financial constraints, we can help more.

If you don't have specific goals (such as losing a certain amount of weight, gaining muscle, improving time on a run, improving hair health, fixing a health condition, etc.), I'd say that is an important first step - it will help you to research and make a plan!

In terms of diet, paying for a healthy diet is a pay now or pay later sort of thing - if you eat unhealthy food because it's cheaper, you're going to end up paying in terms of health problems and less energy. However, of course, you may be in a situation where you don't have much of a choice financially or in terms of your life situation (e.g. no stove, no nearby grocery store), and so you just have to do the best you can in your circumstances.

Remember your body needs protein whether or not you are exercising.

I've found the Paleo diet to be the best fit for me for eating healthy, and I think Paleo plus healthy grains (such as brown rice and beans) and dairy if you are not sensitive to it, might be a good fit.

If nothing else, just getting rid of sugar (in all forms such as corn syrup, etc.) and artificial/non-natural things (such as artificial flavoring, trans fats, artificial sweeteners) does a lot to improve one's health if you are currently eating those things. Same thing with getting rid of white flour/bread.

For exercise, I like the Fitness Blenders videos, especially the high intensity interval videos (HIIT), and I feel like I've been able to keep the same level of fitness with those as going to the gym, which I can't do anymore.

Anyway, good luck!
I have a similar issue. I can do the exercising. However, the diet is the hardest for me because my family doesn't really keep fresh food in the house. It's always take out or processed foods. I can't dixtate what groceries come in the house because im the older sister who doesn't have a job. Anyone have any advice?

Sent from my SGH-T999L using CurlTalk App
I have a similar issue. I can do the exercising. However, the diet is the hardest for me because my family doesn't really keep fresh food in the house. It's always take out or processed foods. I can't dixtate what groceries come in the house because im the older sister who doesn't have a job. Anyone have any advice?

Sent from my SGH-T999L using CurlTalk App
Originally Posted by LeyahKC
Can you offer to make the food if they buy it? It would end up cheaper than eating out. Seriously cheaper. There is a pretty good free pdf cookbook with healthy meals that you can make inexpensively. Leanne Brown Also on the Happy Herbivore site there are vegan plant based recipes but they are GOOD and cheap and easy. You can always add a little meat if you want. One of my favorites is the super easy Mexican Cabbage. Mexican Cabbage Recipe | Happy Herbivore Soups are awesome and healthy and easy. I make a fantastic turkey stew. You buy some turkey legs or thighs (cheap. Less than chicken), a couple of potatoes, some carrots, celery, an onion and a rutabaga. Chop it all up and put it in a crockpot with the turkey legs and a quart of chicken broth. Sprinkle a teaspoon of Herbs de Provence over it and cook all day. Take the turkey off the bones and put it back in the pot. That is seriously like 6 servings for all of 7$ The Herbs de Provence is the priciest part the first time you make it but it will make pots and pots of it. And that's like 3$. I have it with toast and it is so yummy. This is kind of my go to "I'm broke but want good food" dish. So even if you are not working maybe if you could talk the family into you making the meals, they might be willing to go along with it. (Oh and PS, spring for some wild rice and put about a half a cup in with it and it's even heartier.) OH! And I forgot about red beans and rice. Another favorite of mine. Tons of easy versions around. Great protein, easy, tasty and you can make it pretty healthily. Look for things like that.
2a medium porous, You can see my wavy tutorials here: https://www.youtube.com/playlist?lis...ZNxhBHSXAW40OQ and my wavy blog is The Wavy Nation http://wavynation.wordpress.com

Last edited by chupie; 12-17-2014 at 11:17 PM.
I have a similar issue. I can do the exercising. However, the diet is the hardest for me because my family doesn't really keep fresh food in the house. It's always take out or processed foods. I can't dixtate what groceries come in the house because im the older sister who doesn't have a job. Anyone have any advice?
Originally Posted by LeyahKC
Could you put in a request for a few things on the shopping list? Even just a few things like some fresh veg. Then you can combine them with pasta or wholegrains / potatoes, or some chicken etc. and make some nice healthy meals.
3A with some 3B thrown in. Medium porosity. Medium Thickness. High density.

Pre-poo: Organic Virgin Coconut Oil
Low-poo: SM Coconut & Hibiscus shampoo / ElastaQP Créme Conditioning shampoo
Conditioner: Jason Moisturising Aloe Vera Conditioner

D/C: Experimenting!

Leave-in: Baptism rinse
Styler: Ouidad Climate Control Heat & Humidity


UK curly. CG since October 2013.
Aiming for WL curls (eventually)
Thanks!! I will definitely look into that! I love learning new recipes & my mom is a chef do maybe she will be interested as well... *plotting healthy food scheme*

I have a similar issue. I can do the exercising. However, the diet is the hardest for me because my family doesn't really keep fresh food in the house. It's always take out or processed foods. I can't dixtate what groceries come in the house because im the older sister who doesn't have a job. Anyone have any advice?

Sent from my SGH-T999L using CurlTalk App
Originally Posted by LeyahKC
Can you offer to make the food if they buy it? It would end up cheaper than eating out. Seriously cheaper. There is a pretty good free pdf cookbook with healthy meals that you can make inexpensively. Leanne Brown Also on the Happy Herbivore site there are vegan plant based recipes but they are GOOD and cheap and easy. You can always add a little meat if you want. One of my favorites is the super easy Mexican Cabbage. Mexican Cabbage Recipe | Happy Herbivore Soups are awesome and healthy and easy. I make a fantastic turkey stew. You buy some turkey legs or thighs (cheap. Less than chicken), a couple of potatoes, some carrots, celery, an onion and a rutabaga. Chop it all up and put it in a crockpot with the turkey legs and a quart of chicken broth. Sprinkle a teaspoon of Herbs de Provence over it and cook all day. Take the turkey off the bones and put it back in the pot. That is seriously like 6 servings for all of 7$ The Herbs de Provence is the priciest part the first time you make it but it will make pots and pots of it. And that's like 3$. I have it with toast and it is so yummy. This is kind of my go to "I'm broke but want good food" dish. So even if you are not working maybe if you could talk the family into you making the meals, they might be willing to go along with it. (Oh and PS, spring for some wild rice and put about a half a cup in with it and it's even heartier.) OH! And I forgot about red beans and rice. Another favorite of mine. Tons of easy versions around. Great protein, easy, tasty and you can make it pretty healthily. Look for things like that.
Originally Posted by chupie


Sent from my SGH-T999L using CurlTalk App
I believe I can. I'm usually around for shopping so I will try that. It is much cheaper... Thank you!
I have a similar issue. I can do the exercising. However, the diet is the hardest for me because my family doesn't really keep fresh food in the house. It's always take out or processed foods. I can't dixtate what groceries come in the house because im the older sister who doesn't have a job. Anyone have any advice?
Originally Posted by LeyahKC
Could you put in a request for a few things on the shopping list? Even just a few things like some fresh veg. Then you can combine them with pasta or wholegrains / potatoes, or some chicken etc. and make some nice healthy meals.
Originally Posted by BotticelliBrit


Sent from my SGH-T999L using CurlTalk App

Trending Topics


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -6. The time now is 05:51 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2011 NaturallyCurly.com