Go Back   CurlTalk > Hair > General Discussion about Curly Hair

View Poll Results: 'Phat' hair or Fat wallet
anywhere from $10-$20/month 9 32.14%
between $20 and $30/month 8 28.57%
$30-$40 1 3.57%
$40+ 3 10.71%
Someone else buys it for me 3 10.71%
Hey, there is no option that fits me! 4 14.29%
Voters: 28. You may not vote on this poll

Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 11-14-2003, 09:30 PM   #1
 
sew and sew's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 5,707
Default How much do you spend on your hair?

Hey guys...just curious how our hair prod budgets compare, I know I don't spend that much, but it's still a lot considering how much I have. Not cheap, just a poor college student, well maybe a little cheap too
sew and sew is online now   Reply With Quote
Old 11-14-2003, 09:46 PM   #2
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,695
Default

I spend $20 on my can of mousse, $11 on my spray gel, $15 on shampoo, and $10 on my condish, but I only have to replace them every 3-4 months so it evens out.
Starla is offline   Reply With Quote
Old 11-14-2003, 11:28 PM   #3
 
Josephine's Avatar
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 16,555
Default

I spend 3 to 4 dollars on my mousse that runs out every two weeks. I have a biosilk that I bought over a year ago. That's about it. Ive experimented with expensive stuff but nothing worked so far except pm sculpting gel and artec control gel. I'm sure theres other stuff but I dont have money to waste now. My 4 dollar mousse is workin just fine for now.
Josephine is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2003, 11:56 AM   #4
 
NetG's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 20,104
Default

I spend less than $10/month on products, so I had to select no options applying to me.

I use inexpensive products, but get expensive cuts, so it all evens out in the end, right?
__________________
The pews never miss a sermon but that doesn't get them one step closer to Heaven.
-Speckla

But at least the pews never attend yoga!
NetG is offline   Reply With Quote
Old 11-16-2003, 02:39 AM   #5
 
rubyloxx's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 2,917
Default

I've been cutting back on my purchases.... BUT I did buy an $18 mousse last week...and I've only used it once.... Because I can't find it! URGH!
__________________
3 b/c curls with bangs.
rubyloxx is offline   Reply With Quote
Reply
Trending Topics[-]hide

Thread Tools
Display Modes



Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -6. The time now is 05:59 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2011 NaturallyCurly.com