CurlTalk

CurlTalk (http://www.naturallycurly.com/curltalk/)
-   General Discussion about Curly Hair (http://www.naturallycurly.com/curltalk/general-discussion-about-curly-hair/)
-   -   How much do you usually spend on your hair? (http://www.naturallycurly.com/curltalk/general-discussion-about-curly-hair/151843-how-much-do-you-usually-spend-your-hair.html)

justdoingme 11-12-2012 12:32 PM

How much do you usually spend on your hair?
 
So how much? Would you say having curly hair is expensive? OPINIONS! Thanks!

ravenm721 11-12-2012 12:52 PM

Not so much. As in my case, I prefer not buying products that cost more than $8. I stick straight to the drug store/beauty supply store products. I'm also an unemployed college student btw..so I can't go too crazy.

jaclyn15 11-12-2012 12:54 PM

I don't think it's any more expensive than other hair types. In my experience, it's more about finding products with the right ingredients than about how much they cost.

I think that some people are just more into trying lots of products and designer products, and they would seek that out regardless of hair type :) to each her own!

BlackAngelPlayah 11-12-2012 01:00 PM

I had this added up..

Long Aid (My moisturizer.)= $6 (32oz)
Eco Styler = around $6 (32oz)
Vegetable oil around $4 for the whole bottle. (the cooking oil size. I can get like 35lbs of the stuff for $36 at Sam's!)
Loreal EverCreme shampoo = $6
Tresemme Naturals= little over $5

I only have to buy gels and conditioner every month. So... My hair is a cheap date. :p around $30 and I have EVERYTHING!

LISA LISA 11-12-2012 01:03 PM

Here's my monthly breakdown:

Suave Condish - $1 x 4 = $4
V05 Condish - $1 x 4 = $4
Coconut oil, jar lasts close to 6 months - $10 / 6 = $1.67
EVOO, bottle lasts 6 months - $8 / 6 = $1.33
Giovanni 50:50 shampoo, bottle lasts 3 months - $8 / 3 = $2.67

So my monthly grand total is a whopping $13.67!!

The hell's all my money going???? :confused2:

Ml001 11-12-2012 01:32 PM

I would not say it is more expensive in general. What I mean is, I discovered about a year ago that I had curly (wavy) hair. That was only after going no poo. I did not take care of my hair before then like I do now. And my hair was never has nice looking or as healthy. So, for a straighty to take good care of their hair I don't think costs any more than a curly.

As far as what I spend...except for my LI and gel, I have to use online boutique type stuff. My hair hates all onground conditioners locally available to me. (And it likes only pricey onground stuff...seriously.) Aside from the RO, I haven't tracked how long stuff lasts me but I am guessing it is all about 6 weeks. That comes out to about $35-$40/mo. Holy crap. I hope my husband never sees that... :help: haha

jeepcurlygurl 11-12-2012 01:58 PM

I cut my own hair and don't color it so that part costs zero dollars.
For everything else - conditioners, gels, oils, honey, vinegar - the total is probably less than $5 per month.

poemaXX 11-12-2012 02:41 PM

Gosh, this seems like a very good exercise! Let's estimate how much I spend monthly...

Cleansing: $2.00
L'Oreal Evercrème Cleansing Conditioner ... $6 per 3 months = $2
Leave-in and Stylers: $7.30
Oyin Handmade Hair Dew ... $13 per 3 months = $4.30
Aubrey Organics Mandarin Magic Jelly ... $9 per 3 months ... $3
ROs and DT: $8.03
Aubrey Organics GPB ... $8.50 per 6 months =$1.40
Aubrey Organics Honeysuckle Rose ... $8.50 per 4 months = $2.13
Shea Moisture Purification Masque ... $9 per 2 months = $4.50
Hair Oil/Pre-poo: $1.00
Extra Virgin Coconut Oil ... $12 per 12 months = $1.00
*ROUTINE SUBTOTAL ... $18.33

Each full-head henna treatment is... $13.20
400g BAQ henna ....... $33.00 incl. shipping per 3 treatments = $11
Apple juice ........ FREE in campus dining hall
VO5 Shea Cashmere condish **without Propylene Glycol (to cowash) .... $.99 per 5 = ~$.20
+ extras: gloves and hair baggies: est. $2
MONTHLY TOTAL ... $31.53

...Whoa.

BAQ Henna is $$$
First off, I didn't realize henna was so pricey! Then again, I really do think it does wonders for my hair. Still figuring out how often is best, but maybe I can start alternating roots and full-head treatments. I loved my purchase from Henna Sooq and I'll continue to purchase with them. Their Organic Rajasthani Henna is glorious!

PSA re: Vitacost
Also, Vitacost.com is the bomb!! It helps me save so much on Aubrey Organics products. Plus free shipping over $49 – and they do have other free shipping specials occasionally.

Buying in bulk
Once I move in January, I can invest in larger sizes of products like Oyin Handmade Hair Dew. That'll bring the per oz price from $1.55 down to $1.03 – that reduces the price by a third! Henna Sooq also has bulk discounts when purchasing henna, and once I have a freezer at my disposal it'll be easier to keep it fresh and in stock in my own home.

PJ moments
This list conveniently ignores my bursts of PJ-ism. Experimenting is expensive! :( Fortunately, it has lead me to finding reasonably priced mostly-natural/organic products that work for me. Remember that if a product doesn't work for you, you can cut your losses by selling/swapping on the Swap Board or using the product for other purposes (e.g. shaving?) – just don't let your hard-earned money gather dust in the sink cabinet!

Thanks for such an interesting thread, justdoingme! <3

poemaXX 11-12-2012 03:15 PM

Quote:

Originally Posted by Ml001 (Post 2069041)
That comes out to about $35-$40/mo. Holy crap. I hope my husband never sees that... :help: haha

I feel a little less guilty now. :wave: I'm in that same price range currently.

Knotty_Maddy 11-12-2012 05:42 PM

Me too - prob about $40-$50 a month, because my hair drinks expensive stuff and really dislikes the drugstore stuff...plus, I am a very curious product Junkie :) I have to try *everything!* lol...also, being protein sensitive means I have to be extra picky about what I get. I have found more options for no protein products in the pricier end of things...

But meh! I am worth it! (besides, why bother having long and curly hair if you aren't going to let it be it's best...?) In my mind, success is worth both the money and the effort ;)

oh.hi.its.steph 11-12-2012 05:44 PM

My hair likes expensive stuff! :( Haha. HOWEVER, I don't need to use a lot, and I only wash my hair once every 4-7 days. I probably spend $25 every other month or so.

Ericachristina 11-12-2012 05:48 PM

For me taking care of my curly hair is a lot more costly than when I use to wear my hair straight. I didn’t have to do much with my hair when it was flat ironed but I find that now that my routine has changed and my ideas about healthy hair and embracing my curls have changed I find myself spending more on products.


At first I tried many products that I researched and my mom is really into curly hair products so she gave me some pointers but it took a while to find things I really loved that worked with my hair and routine. I buy products with and without certain ingredients and products that do different things along with a stash of oils which is all rather costly. My monthly cost isn’t that much because it takes me a while to go through the products that I purchase and I use them all up before I purchase more unless I really don’t like something but the amount I spend and the amount of products I have has increased substantially. The most I have spent on a single small jar of deep conditioner is $50.00 but I really like it so I buy it when I need to. I don’t mind spending a lot of money if something works for me and I have a range of expensive products and cheaper products that I like.
Sometimes the price of certain products also depends on where you live. I sometimes go to NY to shop.

Knotty_Maddy 11-12-2012 06:06 PM

Quote:

Originally Posted by Ml001 (Post 2069041)
That comes out to about $35-$40/mo. Holy crap. I hope my husband never sees that... :help: haha

Use my excuse - when hubby raised an eyebrow, I promptly told him it was for him, because he is the one who has to look at me - "just trying to look nice for you, darling!" :D It worked :)

asianrunner 11-12-2012 06:53 PM

I spend a decent amount because I am a PJ. :) I sort of go in spurts of trying new stuff and lately I've been interested in conditioners and haven't been styling my hair very much.

But I really could probably go for almost a year without buying anything except more of the Jessicurl GLS because my cabinets are overflowing! In fact, I should probably either throw away or sell/swap a bunch of things.

puppitypup 11-12-2012 07:18 PM

In a month I spend...
-cantu Shea butter: 4.99
-coconut cowash: 6.99
-apricot kernel oil (lasts me 6 months) $7/6: 1.15
-pink ecostyler (lasts me 3 months): $3/3: 1.00
-Shea moisture deep conditioning masque (lasts 2 months) $8/2: 4.00

Grand totaling: $18.13

I also like to try out other stuff during the month, so add 5-6 more dollars :)

justdoingme 11-13-2012 12:24 PM

i don't tend to pay that much at all, of course i'd like to try out new products but i stick to drug store, as it's easy to buy and quick, and not too expensive... and we have no 'curlmart' in my country. i use my normal conditioner as a leave in which i got on offer, £3.50 for like a 900ml bottle, and just a gel which is about £4.80, don't know how much in dollars...how long does a 200ml bottle of gel usually last people?

poemaXX 11-13-2012 12:57 PM

Quote:

Originally Posted by justdoingme (Post 2069639)
i don't tend to pay that much at all, of course i'd like to try out new products but i stick to drug store, as it's easy to buy and quick, and not too expensive... and we have no 'curlmart' in my country. i use my normal conditioner as a leave in which i got on offer, £3.50 for like a 900ml bottle, and just a gel which is about £4.80, don't know how much in dollars...how long does a 200ml bottle of gel usually last people?

A bottle of Aubrey Organics Mandarin Magic Jelly (8 fl oz = ~240ml) lasts me 3 months on average. It's a soft hold gel.

I was curious, so I looked up the conversions:
3.50 GBP is 5.56 USD
Comparable to much-loved Tresemmé Naturals liter bottle. :)
4.80 GBP is 7.62 USD

BlackAngelPlayah 11-13-2012 01:00 PM

Quote:

Originally Posted by Knotty_Maddy (Post 2069211)
Quote:

Originally Posted by Ml001 (Post 2069041)
That comes out to about $35-$40/mo. Holy crap. I hope my husband never sees that... :help: haha

Use my excuse - when hubby raised an eyebrow, I promptly told him it was for him, because he is the one who has to look at me - "just trying to look nice for you, darling!" :D It worked :)

LoL! I like that! :)

justdoingme 11-13-2012 01:09 PM

PoemaXX i don't know how strong the hold is, but I don't think it's very strong...but my hair is about 15cm below my shoulders I suppose, how long do you think it should last, and how much should i use roughly? i was just wondering how much would be suitable for my length, without causing crunchiness, but giving hold, sorry for the questions ha

triple_spiral 11-13-2012 01:19 PM

Hmm let's see....between the gel, conditioner, two types of shampoo, my OTHER gel and conditioner, leave-ins.....I'm probably in the 30 - 40 $ range. I just spent forty-some dollars at Whole Foods buying KCCC and KCKT (of course, the gel at least will last me several months). Shampoos, protein and deep treatments last forever but gels and conditioners, not so much. I only wash my hair about 2 or three times a week though.

Anyway, the confidence and sense of pride we get from our hair is priceless, so it all works out, right? RIGHT???


All times are GMT -6. The time now is 06:06 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2011 NaturallyCurly.com