CurlTalk

CurlTalk (http://www.naturallycurly.com/curltalk/)
-   General Discussion about Curly Hair (http://www.naturallycurly.com/curltalk/general-discussion-about-curly-hair/)
-   -   So, how much do you spend...? (http://www.naturallycurly.com/curltalk/general-discussion-about-curly-hair/4026-so-how-much-do-you-spend.html)

curlychelle 09-02-2005 06:02 PM

So, how much do you spend...?
 
I was just balancing my checkbook and was *shocked* by how much I'd spent at Curlmart and Jessicurl this month. :shock: :shock: :shock: Of course, I save tons of money by not getting my hair relaxed and cut every 6 weeks. I guess it all evens out in the end! :wink:

eccentric_kurlz 09-02-2005 06:21 PM

It depends on when you ask me. :) If I've run out of products all together, my staples would cost me about $50('poo, condish, leave in, and gel). But the good thing is that I try to buy larger containers, so that they last me at least 3 months. I just recently ran out of shampoo (two weeks ago), that I purchased back in April. I think a 33.8 oz of shampoo that's used a least 2 times a week, lasting 5 months, is pretty darn good. :)


So, I guess this would be me at the "$25 or less a month" range. :)

There are occasions where I buy new stuff to experiment, but it still averages out to less than $25 a month(spread over 12 months).

Ladydncing 09-02-2005 06:23 PM

I voted between $25-50. I think there was one month that I over did
it. :oops: So, I put myself in PJ jail. I've used up a lot
of the stuff. I'll be able to start buying again at the end of the month! :twisted:

kimmyc 09-02-2005 06:46 PM

I pretty much spend $25-50. Once in a while on a special occasion (like a Jessicurl $5 flat rate shipping) I spend a bit more to stock up. Other than that it's the $25-50 range. Last month though I didn't spend anything. I'm sure there are random months in there where I don't spend because I'm stocked up.

mayim 09-02-2005 06:48 PM

I spend nothing on new products now, because I'm really happy with a very simple routine.

That's not to say getting here didn't cost me hundreds of dollars, I'm ashamed to admit.

:oops:

M

lushaholic 09-02-2005 08:34 PM

Err...much more than I really should. :shock: But close to the $40 range, althout the last 3 months it's been the 2nd option because I was running out of many things. I'm counting buying stuff off the swap board as well.

knharde 09-02-2005 08:57 PM

I'm over $75 :( Mostly because of the protein treatments I buy. Those added $30-60--depending on how often I do them. This past month though, was excessively costly: I splurged on a liter of Aveda sap moss shampoo, 3 sap moss concentrates, some Nexxus conditioners, Biolage protein treats, & Rasta leave in condish :shock: Need to cut up the credit card....

PixieCurl 09-03-2005 07:17 AM

Quote:

Originally Posted by Mayim
I spend nothing on new products now, because I'm really happy with a very simple routine.

curious to hear what your new very simple routine is?

spiderlashes5000 09-03-2005 07:24 AM

I've been buying expensive stuff, but I make it last.

mayim 09-03-2005 07:32 AM

Quote:

Originally Posted by PixieCurl
Quote:

Originally Posted by Mayim
I spend nothing on new products now, because I'm really happy with a very simple routine.

curious to hear what your new very simple routine is?

LOL

It's scary simple!

I condition wash with Avalon Organics Botanicals (from my old 'cone free formula stash) maybe once a week.

Other days I just massage, rinse, condition the length. Leave a lot in, quick cool rinse.

Do a haphazard combination of microfiber plop, diffuse, air dry.

Spritz on some lavender mist mixed with above condish as it dries.

Sometimes use a smidge of Kenra pomade at the end to define.

_____

If my hair feels blah or weighed down, I wash with the Avalon 'poo (coco betaine). I haven't felt the need lately though.

Once every one to two months I use Aveda Detoxifier followed by the Jessicurl homemade DT recipe.

That's it!

M

DolphinCurls 09-03-2005 09:50 AM

Less than $25 dollars. I just use store-brands. I haven't really experimented with my hair that much lately. Before I learned to deal with my hair, I'd probably spend over a $100. I tried just about every frizz-fighting thing you could think of. Never worked. I fried my hair by straightening it. It's definitely cheaper to go natural.

jeepcurlygurl 09-03-2005 10:21 AM

Other than Elucence and Jessicurl products, I only use very inexpensive products that I can easily find at any grocery store or drug store. And I use lots of "kitchen" products, which are also cheap. My hair loves the products I use, so there's no reason to spend more.

PixieCurl 09-03-2005 11:36 AM

so mayim, if i'm reading correctly, you don't use gel? i wanna see pics!!!

sweetpeacurli 09-03-2005 11:42 AM

it varies month to month. i'm terrible at budgeting - sometimes i'll blow a ton of money on haircare products, but then i'll *try* (and generally fail) to be good for a little while. on average it's probably been about $50 a month since i fell under the influence of all you PJ's (*cough* KimberKurl *cough*) out there. :P :twisted:

mayim 09-03-2005 01:49 PM

Quote:

Originally Posted by PixieCurl
so mayim, if i'm reading correctly, you don't use gel? i wanna see pics!!!

Yep - that's correct! I was using the Biotera Gel from Sally's, but it was such a soft hold, and I was using so little of it, I thought - eh, let's see what it does without it - and lo and behold!

I know - I've been needing to post new pics! My hair has gotten longer, and I got a different cut too. Someone borrowed my camera, so I'll post new pics as soon as I get it back.

:D

M


All times are GMT -6. The time now is 12:38 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2011 NaturallyCurly.com