Essential Wholesale Co-Op

I just placed a pretty big order & when I separated out my creme for free shipping, it barely dented the shipping cost. Something like $15 vs. $16. So it's not that great of a deal unless you are primarily ordering cremes anyway.
Okay guys, another update --

I am tabulating orders still, I'm sorry I'm half a week behind, but my life has been crazy this week!!!!!

Obviously we're going to be ordering the Simple Aloe Jelly, but I'm gonna have to write to a few of you to see how much of something you'll take, because there are quite a few things that only about 4 people want. I don't see that it should be a problem though, because those things also come in slightly smaller sizes, so it won't be so bad to split 16 oz of creme 4 ways etc. Also, the amts of creme that people wanted REALLY varied, so I have to figure out what I'm gonna do with that.
Grand Goobah Caedran, Aqueous Infusion of Demulcents, Order of the Curly Crusaders

Fia 2cFi, fine texture, med porosity CG 5-29-09 * My hair loves protein! Currently using : DermOrganics Shampoo and IHM, G2B Kinkier Mousse, Re:Coil VMM, Anything Spiral Solutions! MO Sealing. Coconut Oil Pre-Poo, once a month Hard Water shampoo. Avoiding Glycerin in finishing products.

Goob, if I can help you out with this, just let me know!
Location: West Virginia (Eastern Panhandle)
2b/cMii, medium-high porosity

Likes protein and most oils, HATES mineral oil
Summer Routine
Poo: Tresemme Naturals Nourishing Moisture
Cowash CJ Daily Fix
Rinse out: Tresemme Naturals Nourishing Moisture
Leave In: Tresemme Naturals Nourishing Moisture, SSRPT
Stylers: Ecostyler Krystal, LALSG (in really high dews)
PT: SS Repairing Protein Treatment
I have my money ready for that 16oz of Aloe Jelly. I'll be on the look out for your email.

Falling deeper and deeper and deeper in with my beautiful mixture of springy, tight coils and super duper kinks.

*SIGH* Alas, I've come to accept my shrinkage and fairy knots

There are no magic potions, concoctions, elixirs, or pills for hair growth, weight loss, or financial independence... so stop looking for a quick fix!!!
I'm flexible on amounts to make it work. Let me know if I can help!
Knightess Firmus Aurum, Maid of the Mitten, Slayer of Dissertation Dragons in the Order of the Curly Crusaders
2b/medium; CG 5/20/09
Wash, co-wash, co: Queen Helene Royal Curl Shampoo / Conditioner, Kiehl's Amino Acid Shampoo / Conditioner, Redken Fresh Curls Shampoo, CJ Daily Fix,
Tigi MM
Stylers: Sally's Neutral Protein Filler as spray, Queen Helene Royal Curl Creme, LALSG
Techniques: Plop and Diffuse
Hair bio: http://www.naturallycurly.com/curlta...4&postcount=97

I know, if I could think of a way for you guys to help, I would def do it, but I have no clue, because a third of the info is in my PM box, third in my emails, and a third on this thread.

we won't be too far behind schedule heh.
Grand Goobah Caedran, Aqueous Infusion of Demulcents, Order of the Curly Crusaders

Fia 2cFi, fine texture, med porosity CG 5-29-09 * My hair loves protein! Currently using : DermOrganics Shampoo and IHM, G2B Kinkier Mousse, Re:Coil VMM, Anything Spiral Solutions! MO Sealing. Coconut Oil Pre-Poo, once a month Hard Water shampoo. Avoiding Glycerin in finishing products.

do you want to do all the order verifications through email rather than PM so your box doesnt get clogged? just say so and I'm sure we'll all send you a quick email!
Rhode Island - New England curly
2c-3a/F/i (Fia), shoulder length, need it cut!
Mod-CG since 10/09 - over 1 year!!

Cleanse: Suave condish, WF 365 lavender poo, soap, BS/ACV
Leave in: KCKT, CJ CF
Current winter stylers: CJ SG (HG!), AOMM, Boots, ALWAYS top w/ BRHG
PT: AOGPB, Emergencee, CJ CF
Diffuser dependent!
Goob- I also am flexible on amounts.
Okay, PMs are finally starting to go out to clarify AMTs that you want.

I also need your opinion (or if this is okay with you guys). I've been trying to figure out a fair, but easy way to calculate the shipping to me.

Does anyone who is good in math have a simple formula for me to calculate shipping fairly? I've come up with 3 different convoluted plans lol.
Grand Goobah Caedran, Aqueous Infusion of Demulcents, Order of the Curly Crusaders

Fia 2cFi, fine texture, med porosity CG 5-29-09 * My hair loves protein! Currently using : DermOrganics Shampoo and IHM, G2B Kinkier Mousse, Re:Coil VMM, Anything Spiral Solutions! MO Sealing. Coconut Oil Pre-Poo, once a month Hard Water shampoo. Avoiding Glycerin in finishing products.

Not sure if this is fair, but would it work to split the total shipping to you among folks according to how many items they are purchasing? For example, those that are purchasing four items in the Co-Op would pay 4x the shipping amount of those that only need one? From scouring that site myself, it seems that there is a base shipping price of $10+ that increases only slightly when additional items are added to the cart. The base shipping rate charged to us for each item could be determined by tallying the total number of item orders you received - ex. total # of orders for the jelly plus total # for the facial gel, etc. If you have a spreadsheet of everything each person ordered, I could help with this.
3b, fine texture, low to normal porosity
Low Poos:
MOP C Hydrating, JC HCC, Ion Swimmer's Poo
Condish: GVP Balm, Kenra, Tigi Oatmeal/Honey, DE Coconut
Leave-In: BWC, Abba Gentle, KBB Nectar, GFTN
Stylers: CJ AF/CIAB, SS CEJ/FHG, QCCC, Komaza Puddings, EW SAJ or Alba Soft Curl w/KKSS, Kenra, Homemade FSG, AOMM, CK/QB HTSG

Save $5 off your first order at http://www.iherb.com. Use discount code: SOF540.
Do you mean shipping from EW to you? You to us? Both?

Can you assume that you could send packages flat rate shipping, medium box (for example)? That way you know what the cost is across the board.

Does that help at all??
Knightess Firmus Aurum, Maid of the Mitten, Slayer of Dissertation Dragons in the Order of the Curly Crusaders
2b/medium; CG 5/20/09
Wash, co-wash, co: Queen Helene Royal Curl Shampoo / Conditioner, Kiehl's Amino Acid Shampoo / Conditioner, Redken Fresh Curls Shampoo, CJ Daily Fix,
Tigi MM
Stylers: Sally's Neutral Protein Filler as spray, Queen Helene Royal Curl Creme, LALSG
Techniques: Plop and Diffuse
Hair bio: http://www.naturallycurly.com/curlta...4&postcount=97

Another thought: if you estimate on the high side, you could always refund us via PayPal. Or save the "credit" for the next order.

I'm not worried about a few dollars overestimated, especially as this is our first time.
Knightess Firmus Aurum, Maid of the Mitten, Slayer of Dissertation Dragons in the Order of the Curly Crusaders
2b/medium; CG 5/20/09
Wash, co-wash, co: Queen Helene Royal Curl Shampoo / Conditioner, Kiehl's Amino Acid Shampoo / Conditioner, Redken Fresh Curls Shampoo, CJ Daily Fix,
Tigi MM
Stylers: Sally's Neutral Protein Filler as spray, Queen Helene Royal Curl Creme, LALSG
Techniques: Plop and Diffuse
Hair bio: http://www.naturallycurly.com/curlta...4&postcount=97

I vote for Goober to get her shipping FREE, and even her products for FREE for doing all the work behind this. I know how time consuming this is and her time is valuable!
med/coarse; porous; 2c & 3c
protein sensitive
too much glycerin and some oils give me stringlets

!!! LOVE SPRITZ AND CONDISH !!!!

co-wash: Fructis Body Boost condish
low-poo: miss my LLL Green Tea, CJDF
condish/leave-in: DMLI, Elucense MB, KCKT, JCWDT, CJCR, KBB Deep Condish, Marie Dean, Shescensit GTH
style: faves: KCCC, DMCG, AOMMJ, CGG, Elucence Foam, FSG
DT: JCWDT, CJCR, SS Deep Condish



My CG Journey:

Not sure if this is fair, but would it work to split the total shipping to you among folks according to how many items they are purchasing? For example, those that are purchasing four items in the Co-Op would pay 4x the shipping amount of those that only need one? From scouring that site myself, it seems that there is a base shipping price of $10+ that increases only slightly when additional items are added to the cart. The base shipping rate charged to us for each item could be determined by tallying the total number of item orders you received - ex. total # of orders for the jelly plus total # for the facial gel, etc. If you have a spreadsheet of everything each person ordered, I could help with this.
Originally Posted by tonsofcurlz
This seems like a good idea and is fine with me. An alternative would be to divide the total shipping cost by the total number of ounces (i.e., all of our orders put together). That would give us a price-per-ounce shipping cost. We could then multiply the total number of ounces for each person by the price-per-ounce. For example, (just making up numbers here) let's say the total cost to ship is $50 and we're ordering a grand total of 500 ounces. $50/500 oz=0.1 or 10 cents per ounce. So, let's say I ordered 24 oz of product. 24 x .1=2.4 So I would pay $2.40 for shipping. I think this works out correctly, but I've been known to screw up simple arithmetic.

I know you've had many offers, Goober, but let me know if I can help in any way. Also, just so you know, this is going to be a good deal for all involved, so any way you want to do it is absolutely fine with me. And thank you, again.
Hair type: 3a/2c, fine/medium texture, medium porosity(?), normal elasticity, medium density

Cleansers: CJ Daily Fix
Conditioners: KCKT, CJ Curl Rehab
Stylers: AOMM, AG Re:Coil, Donna Marie MCG, KCCC,
FSG, BRHG, Biotera Styling Gel, ACV & honey
Not sure if this is fair, but would it work to split the total shipping to you among folks according to how many items they are purchasing? For example, those that are purchasing four items in the Co-Op would pay 4x the shipping amount of those that only need one? From scouring that site myself, it seems that there is a base shipping price of $10+ that increases only slightly when additional items are added to the cart. The base shipping rate charged to us for each item could be determined by tallying the total number of item orders you received - ex. total # of orders for the jelly plus total # for the facial gel, etc. If you have a spreadsheet of everything each person ordered, I could help with this.
Originally Posted by tonsofcurlz
This seems like a good idea and is fine with me. An alternative would be to divide the total shipping cost by the total number of ounces (i.e., all of our orders put together). That would give us a price-per-ounce shipping cost. We could then multiply the total number of ounces for each person by the price-per-ounce. For example, (just making up numbers here) let's say the total cost to ship is $50 and we're ordering a grand total of 500 ounces. $50/500 oz=0.1 or 10 cents per ounce. So, let's say I ordered 24 oz of product. 24 x .1=2.4 So I would pay $2.40 for shipping. I think this works out correctly, but I've been known to screw up simple arithmetic.

I know you've had many offers, Goober, but let me know if I can help in any way. Also, just so you know, this is going to be a good deal for all involved, so any way you want to do it is absolutely fine with me. And thank you, again.
Originally Posted by Demelza
love the per ounce idea! seems fair all around.
Rhode Island - New England curly
2c-3a/F/i (Fia), shoulder length, need it cut!
Mod-CG since 10/09 - over 1 year!!

Cleanse: Suave condish, WF 365 lavender poo, soap, BS/ACV
Leave in: KCKT, CJ CF
Current winter stylers: CJ SG (HG!), AOMM, Boots, ALWAYS top w/ BRHG
PT: AOGPB, Emergencee, CJ CF
Diffuser dependent!
Just checking.....should I have already gotten a PM? I just want to make sure I don't miss it.
No, nnmay, you haven't gotten one yet, because the people who only requested Simple aloe jelly are last on the list. Less questions for you peeps
Grand Goobah Caedran, Aqueous Infusion of Demulcents, Order of the Curly Crusaders

Fia 2cFi, fine texture, med porosity CG 5-29-09 * My hair loves protein! Currently using : DermOrganics Shampoo and IHM, G2B Kinkier Mousse, Re:Coil VMM, Anything Spiral Solutions! MO Sealing. Coconut Oil Pre-Poo, once a month Hard Water shampoo. Avoiding Glycerin in finishing products.

This seems like a good idea and is fine with me. An alternative would be to divide the total shipping cost by the total number of ounces (i.e., all of our orders put together). That would give us a price-per-ounce shipping cost. We could then multiply the total number of ounces for each person by the price-per-ounce. For example, (just making up numbers here) let's say the total cost to ship is $50 and we're ordering a grand total of 500 ounces. $50/500 oz=0.1 or 10 cents per ounce. So, let's say I ordered 24 oz of product. 24 x .1=2.4 So I would pay $2.40 for shipping. I think this works out correctly, but I've been known to screw up simple arithmetic.

I know you've had many offers, Goober, but let me know if I can help in any way. Also, just so you know, this is going to be a good deal for all involved, so any way you want to do it is absolutely fine with me. And thank you, again.
Originally Posted by Demelza
Two of my plans were very similar to Delmeza's and Tonzofcurls (only more convoluted). I knew you guys would rescue me. If its okay with everyone, I'm gonna go with shipping charged by oz ordered.

Solid, I was just going with the shipping to me, because the shipping out will be pretty easy to guess. Flat rate box or a small priorty box price is easy to estimate. I'll just tag that on the end of everyone's order (according to what they are shipping).

And also, the price for the simple aloe jelly is going to be so ridiculously cheap. I mean seriously. Right now, the price (with shipping to me only) is 2.67 for 8 oz. I mean, HELLO?? cheap hah. Even if that's all a person ordered, I think I'll put that in a padded priority envelope (or a smallish priority box) and you're talking approx 6.67 WITH shipping for 8 oz. hahahahaha.

I think that what I'm gonna do is probably order one more gallon of the Simple aloe jelly, so I'll have some sitting around for late-comers, or people who change their mind and decide for more. I mean, really -- why not get another 8 oz and stick it in your flat rate box? I think that if people have ordered 16 oz worth of stuff anyway, it won't cost anything extra (maybe 2-3 more dollars?) to add another 8oz and put it in the medium flat rate box.

I worked on about half of it today, and the other half of questions will go out tomorrow. I'll have to wait on some responses, and I'll also start sending out the estimates for your costs (of those who have simple, solidified orders).

I also will want to post a final order list to verify all the products we're ordering so people can make last minute revisions.
Grand Goobah Caedran, Aqueous Infusion of Demulcents, Order of the Curly Crusaders

Fia 2cFi, fine texture, med porosity CG 5-29-09 * My hair loves protein! Currently using : DermOrganics Shampoo and IHM, G2B Kinkier Mousse, Re:Coil VMM, Anything Spiral Solutions! MO Sealing. Coconut Oil Pre-Poo, once a month Hard Water shampoo. Avoiding Glycerin in finishing products.

you convinced me- I'll take another 8 oz of SAJ!!!
med/coarse; porous; 2c & 3c
protein sensitive
too much glycerin and some oils give me stringlets

!!! LOVE SPRITZ AND CONDISH !!!!

co-wash: Fructis Body Boost condish
low-poo: miss my LLL Green Tea, CJDF
condish/leave-in: DMLI, Elucense MB, KCKT, JCWDT, CJCR, KBB Deep Condish, Marie Dean, Shescensit GTH
style: faves: KCCC, DMCG, AOMMJ, CGG, Elucence Foam, FSG
DT: JCWDT, CJCR, SS Deep Condish



My CG Journey:

Makes sense to me!
3a with some 2c thrown in
http://public.fotki.com/CurlyHairedFarmer/
pw: cow

Currently Loving:
Shampoo: CJ Gentle Cleansing Shampoo, Giovanni 50:50

Conditioners - CJ Strengthening, CJ Beauticurls Argan and Olive Oil, CJ Smoothing, CJ Rehab, CJ Curl Fix

Leave-in: CJ Beauticurls Leave-in

Deep Conditioner: CJ Hibiscus and Banana Deep Fix

Stylers -CJ Curl Queen, CJ CCCC Lite, CJ CIAB, CJ Pattern Pusha, Paul Mitchell Sculpting Foam, Mop-C Curl Defining Cream, BRHG, KCCC

Trending Topics


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -6. The time now is 10:50 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2011 NaturallyCurly.com