How much do you spend on groceries?

If you don't feel comfortable stating an amount, what percentage of your budget goes to groceries each month, and for how many people?

Just nosy
I easily spend $300 per week on food. I don't recommend having teenage boys.
Whoa!

I will not be complaining about what we spend anymore, but it's just for the two of us. We buy food, toiletries, cleaning products, etc. for around 70 per week.
I spend about $120 a week. My Costco runs vary because I always need different things each time that I go, but that's usually always over $100 and I go once, maybe twice a month. I try and try to cut costs, but I always manage to spend the same.

ETA: I shop for 2 adults, 2 kids, and 1 cat.
I spend maybe 25Ä-ish every couple weeks, but I don't always eat at home, so my actual food expenditure is more than just my grocery costs. I only feed myself though.
I'm not going to say. But in our defense, we don't eat meat in our home. My husband eats cereal for dinner, since he gets home at almost 8pm. My kids aren't really big eaters. They're so picky that I can't count on one hand, the variety of foods they eat. So our weekly grocery bill is not high at all.

I shop for 2 adults and two kids.
Usually about 30 a week. I also go to Costco once a month, there I spend between 75-150. I shop for two.
Banned
Join Date: Feb 2006
Posts: 779
At least a hundred a week on just myself. Doesn't help living right across the street from the grocery store. I end up going there every other day and buying whatever I feel like.
I donít even know how much I spend and even if I did I would probably be embarrassed to give the amount. I shop at the regular super grocery store, Trader Joeís, plus I bulk shop. I buy a ton of fresh veggies which are expensive since I live in an area where if you blink you missed our growing season. I also buy a lot of organic produce and I donít buy stuff with crap ingredients (no hydrogenated oils, no chemical preservatives). I also LOVE to cook, which doesnít help our budget.
Madonna getting upset with her daughter for dressing too slutty is like Mr. T getting upset with his son for pitying too many fools.
Banned
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,210
I don't think I could keep it to $50/week just for me. I don't even buy cookies or soda or any kind of crap like that.

You people must be starving!

ETA: I just remembered that where I live might have something to do with it.
It does vary because I'm a good sale shopper! Some weeks it may be $60, the next may be $150.00. I bet if I kept track, it would average close to $100.00 per week.

2 adults, 1 teenager (most of the time ) and 1 7yr old half the time. You can usually throw in an extra teen at least once a week!
Handle every stressful situation like a dog. If you can't eat it or hump it.....Piss on it and walk away.
Location - WI
I spend about $150 a week for 2 adults and 2 (picky) kids plus $75 a month at Costco.
3C, BSL Unstretched -
Somewhere between 60 and 80 on an average week for the two of us.
Brooklyn, NY

Hair: 3A/B, Underlayer of 2B
HG products:
Winter- Giovanni Tea Tree (co-wash) & 50/50 (condish); Curl Junkie Curl Assurance Leave-In; Curls Milkshake & Quenched Curls; Re:coil; BRHG
Summer: DevaCurl No Poo & OneC; CK; Re:coil; BRHG; Honey!!!

fotki pw= crrrls
My husband is an excellent sale shopper. We have a little family grocery store that has amazing sales and one of those little shopper cards. We easily save about $50 a trip with that card. Wal-Mart has good sales on stuff, too.

I'd guess we spend about $100-150 every 2 weeks.
I used to have a signature but it disappeared and I just couldn't be bothered writing another so please feel free to ingore this.
My mom shops for the whole family (herself, our dad, and three teens--including me). She definitely spends a few hundred bucks every week or every second week. My brothers are picky eaters and they only seem to like processed crap food that's sorta expensive (in the long run).

I buy some of my own groceries too. My mom buys the necessities but I often by my own soy milk, veggie burgers, organic cereal, desserts, etc.
3C/4A and too long to handle (and afford!)
I donít even know how much I spend and even if I did I would probably be embarrassed to give the amount. I shop at the regular super grocery store, Trader Joeís, plus I bulk shop. I buy a ton of fresh veggies which are expensive since I live in an area where if you blink you missed our growing season. I also buy a lot of organic produce and I donít buy stuff with crap ingredients (no hydrogenated oils, no chemical preservatives). I also LOVE to cook, which doesnít help our budget.
Originally Posted by mazey
If you're ever in West Hartford, there is a store called Apple Tree right on the Hartford line. It's where the Crown theater opened up and across from Home Depot. Anyway, they have amazing produce, including fresh herbs, for very cheap. It's a small place, but has excellent products.
I'm embarrassed by how much I spend because I live alone and it seems like I spend an un Godly amount of money - and that's not counting what I spend on cat food.
The first lesson of economics is scarcity: There is never enough of anything to satisfy all those who want it. The first lesson of politics is to disregard the first lesson of economics - Thomas Sowell
About $150 a week for the five of us,including those teenage boys
"what's so funny 'bout peace, love and understanding?"



"If you judge people,you have no time to love them"
-Mother Theresa

Trending Topics


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -6. The time now is 12:55 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2011 NaturallyCurly.com